Suffolk 100 Results 2019

No Last Name First Name Sex Distance (Miles) Time Age Category Award
2441 Albert Roland Male 100 05:53:07.39 18-39 Silver
2500 Anscombe Penny Female 64 05:04:36.25 40-49
1808 Anscombe Richard Male 64 05:04:38.73 50-59
1809 Arneaud Simeon Male 64 03:50:31.09 40-49 Silver
2477 Arnold Zoe Female 45 DNF 40-49
1810 Aromire Abay Male 100 DNF 40-49
1811 ashworth gail Female 64 04:42:09.43 50-59
1812 Bampton Samuel Male 100 DNF 18-39
1813 Baxter Cathy Female 45 04:20:02.64 <18 #N/A
1814 Bayliss Paul Male 100 06:18:01.30 18-39 Bronze
2475 Beattie David Male 100 05:37:53.99 18-39 Gold
1815 Beavan Carl Male 100 06:50:03.39 40-49
1816 Beighton Ed Male 64 04:13:32.90 50-59 Silver
1817 Beisiegel Mark Male 100 DNF 50-59
1818 Bennett Robbie Male 100 06:52:31.16 40-49
1819 besford sarah Female 64 05:14:41.98 50-59
1820 Bicknell Colin Male 100 07:13:53.21 60+
1821 Bishop Jeremy Male 64 03:55:54.42 50-59 Gold
1822 blick kevin Male 100 07:29:36.45 60+
1823 Blyth Matthew Male 100 07:47:41.74 18-39
1824 Body Alistair Male 100 07:25:07.43 40-49
1825 Booth Philip Male 64 03:27:38.80 40-49 Gold
1826 Bouscarle Diana Female 64 06:11:00.11 60+
1827 Bouscarle Philip Male 100 06:44:34.94 60+ Bronze
1828 Bowen Richard Male 64 04:47:01.23 18-39
1829 bowie luke Male 100 05:53:03.31 18-39 Silver
1830 Braithwaite Michael Male 64 03:44:39.12 50-59 Gold
1831 Brinkley Guy Male 100 07:33:26.69 18-39
1832 Brock gordon Male 64 05:04:35.74 50-59
1833 Brown Rachel Female 64 04:30:56.92 18-39
1834 Brown Matthew Male 64 04:36:46.18 40-49
1835 Brown Damien Male 100 06:04:44.33 18-39 Bronze
1836 Bryan Lee Male 64 05:35:37.27 50-59
1837 Buckle Kathryn Female 64 05:33:34.81 18-39
2484 Bull Alex Female 100 07:34:06.95 18-39
1838 Burgess Ryan Male 45 06:36:03.41 18-39
1839 Burt Lucy Female 100 08:11:24.50 40-49
2305 Bushnell Dominic Male 64 03:45:17.10 40-49 Gold
2474 Butcher Daryl Male 64 04:40:23.18 60+ Bronze
1840 butler gary Male 45 04:03:38.13 50-59
1841 Chambers Gary Male 64 05:28:31.50 60+
1842 Cheal Ian Male 100 08:08:25.49 60+
1843 Cheal Ian Male 100 DNF 60+
1844 Cheshire Nick Male 100 DNF 40-49
1845 chris james Male 100 07:43:46.46 40-49
1846 Chui George Male 45 03:01:06.81 40-49 Silver
1847 Clarke Peter Male 100 DNF 50-59
1848 Claypole Jon Male 64 DNF 40-49
1849 Clipstone Nicola Female 100 06:17:04.67 40-49 Bronze
1850 Cole Stu Male 45 04:19:47.69 50-59
1851 Cooke Andrew Male 100 06:38:13.61 40-49
1852 Cooper Gary Male 100 05:13:36.47 50-59 Gold
1853 Copsey Tracy Female 100 08:11:25.04 50-59
2306 Coughlan Aiden Male 64 05:20:34.00 60+
1854 Coulter Thomas Male 64 05:04:37.27 40-49
1855 Cox Philip Male 100 DNF 50-59
1856 Coyne Chris Male 64 07:24:43.74 60+
2481 Crisp Ryan Male 64 05:06:14.50 18-39
1857 Cruickshanks William Female 64 03:58:07.60 40-49 Silver
1858 Cunningham David Male 100 DNF 50-59
1859 Curtin Anthony Male 64 05:36:05.51 60+
1860 Daden Simon Male 100 07:41:10.46 50-59
1861 Danes Paul Male 100 06:40:48.91 60+ Bronze
1862 davey simon Male 100 07:58:13.98 50-59
1864 Davies Philip Male 64 05:14:40.48 50-59
1863 Davies Jack Male 100 05:36:54.76 18-39 Gold
1866 Davis Matt Male 45 02:46:31.24 40-49 Silver
1865 Davis Steve Male 64 04:23:56.89 60+ Silver
1867 Dempsey richard Male 100 07:10:30.61 50-59
1868 Dickson Malcolm Female 100 06:09:36.81 40-49 Silver
1869 Dinsdale Christopher Male 100 DNF 50-59
1870 Dunham Henry Male 64 04:18:14.64 18-39
1871 Dunn Sean Male 100 06:45:24.63 40-49
2433 Eaton Karen Male 100 06:40:48.12 40-49
1872 Edwards Miguel Male 100 DNF 18-39
1873 Elgie Michael Male 45 02:36:29.24 40-49 Gold
1874 Elliott Neil Male 100 DNF 40-49
1875 Ellis Micky Female 64 05:36:05.00 60+
1876 Elliston Nathan Male 100 06:49:34.40 40-49
1877 Farmer Carl Male 100 06:45:24.91 18-39
1878 Featherstone Shaun Male 64 04:22:44.93 40-49 Bronze
1879 Fielding Malcolm Male 64 05:15:37.48 60+
2480 Finch Roy Male 100 05:10:52.73 40-49 Gold
1880 findlay alan Male 64 04:29:46.67 50-59 Bronze
1881 Firth James Male 100 05:50:19.03 18-39 Silver
1883 Fletcher Ian Male 45 04:35:32.92 60+
2341 Fletcher Kay Female 45 04:39:26.66 60+
1882 Fletcher Martin Male 100 07:11:23.91 50-59
1884 Flett Katherin Female 45 04:19:47.14 40-49
1885 Ford Dave Male 64 03:51:32.11 60+ Gold
1886 ford simon Male 64 DNF 50-59
2313 Foster Jason Male 45 03:05:19.27 40-49 Bronze
2314 Foster Alan Male 100 05:10:52.23 50-59 Gold
1888 Fox Christine Female 64 06:11:00.82 50-59
1887 Fox Malcolm Male 100 06:44:34.63 50-59
2496 Fraser Simon Male 64 04:35:07.41 40-49
1889 Frisby Nicole Female 64 04:47:12.98 18-39
1890 Froggatt S Male 64 05:04:19.97 60+
1891 Frost Sharon Female 100 05:49:02.04 40-49 Gold
1892 Funnell Jamie Male 64 04:46:41.23 18-39
1893 galliers David Male 100 06:54:19.81 50-59
1894 Gammer Luke Male 100 06:46:14.62 18-39
2483 Garnham Simon Male 45 02:49:03.01 18-39 Silver
1895 Gilbert Andrew Male 100 06:17:08.32 18-39 Bronze
1896 Gillett Roy Male 64 06:06:35.27 60+
1897 Godden Samantha Female 45 02:55:46.70 18-39 Bronze
1898 Goodwin Richard Male 100 DNF 40-49
1899 Gravelius Simon Male 64 04:06:49.38 50-59 Silver
1900 Green Ryan Male 100 DNF 18-39
1901 Gregson Stefan Male 45 04:03:37.67 40-49
1902 Groeneveld Bram Male 100 DNF 40-49
1903 Hamlet Jonathan Male 100 07:13:51.91 40-49
1904 Hanley Richard Male 100 05:34:33.52 50-59 Gold
1905 harris charles Male 100 05:56:16.29 40-49 Silver
1906 Harrison Paul Male 45 06:10:51.31 40-49
1907 Harston Nick Male 64 DNF 18-39
1908 Hart Peter Male 64 05:47:58.28 50-59
2471 Hart Stephen Male 100 06:26:03.06 50-59 Bronze
1909 Harvey Declan Male 100 06:45:54.62 18-39
1910 Hasselder Rob Male 100 06:21:26.09 50-59 Bronze
1911 Hay Fiona Female 45 DNF 60+
1912 Hayward Mark Male 100 05:30:06.80 18-39 Gold
1913 head glen Male 64 03:34:58.35 50-59 Gold
1914 Hegarty Tamsin Male 64 05:20:13.49 40-49
1915 Herrington Lee Male 45 03:51:49.61 18-39
1916 Hickie Kim Female 64 08:06:57.00 40-49
2442 Hickman Andrew Male 64 04:09:48.14 18-39 Bronze
1917 Hignett Roy Male 64 05:24:32.75 60+
1918 Hill Ian Male 100 07:06:35.37 40-49
2495 Hillyard Kathleen Female 45 04:39:23.71 50-59
2472 Hine Adrian Male 100 06:40:46.62 50-59
1919 Hobbs Terrence Male 100 07:20:16.44 60+
1920 Hobson Stuart Male 45 03:01:22.82 60+ Gold
1921 Holden Oliver Male 64 04:18:18.60 18-39
1922 Hole Duncan Male 100 05:30:16.79 50-59 Gold
1923 Holland Paul Male 64 04:55:32.96 50-59
1924 Holmes Simon Male 100 05:25:32.25 60+ Gold
1925 Howes Jacqui Female 64 08:06:58.05 40-49
1926 Howgego Dave Male 64 05:20:14.98 50-59
2476 Hunter-Rodwell William Male 100 06:09:12.82 40-49 Silver
1927 IOERC Nicola Female 64 04:59:42.19 50-59
1928 Jack Jason Male 100 DNF 50-59
1930 Jackson Christopher Male 100 07:24:59.93 40-49
1932 Jackson Tanya Female 100 07:32:00.70 50-59
1931 Jackson John Male 100 07:32:00.98 50-59
1929 Jackson Angela Female 100 DNF 18-39
1933 Jamison Andy Male 100 06:54:16.38 18-39
1934 Jaye John Male 64 05:28:32.03 60+
1935 Jenkins Rob Male 64 04:41:35.68 50-59
1936 Johnston Jay Male 100 06:46:36.37 40-49
1937 Jones Simon Male 100 07:11:26.45 40-49
2479 Joyson Rob Male 100 06:11:08.64 40-49 Bronze
1938 Kelly Steve Male 64 04:17:26.13 50-59 Bronze
1939 Kelsey Peter Male 64 05:48:06.82 50-59
1940 Kendall Nick Male 100 07:49:16.03 50-59
1941 Kendall Otis Male 100 07:49:17.22 <18 #N/A
1942 Kenyon-Muir Nick Male 100 05:44:58.03 50-59 Gold
1943 Kibbler Joseph Male 64 05:01:01.22 18-39
1944 Kidman Neal Male 64 04:13:14.43 50-59 Silver
1945 King Daniel Male 64 04:30:47.16 40-49
2482 Last Jenny Male 64 05:06:20.26 18-39
1946 Leader Amy Female 100 08:11:22.99 18-39
1947 Lee James Male 100 07:47:40.72 18-39
1948 Lindley-Gill TONYA Female 45 04:13:42.89 50-59
1949 Littlewood Trevor Male 64 05:13:03.22 60+
1950 Loadman Catherine Female 64 06:09:59.56 40-49
1952 lunn jane Female 64 06:11:01.36 60+
1951 Lunn keith Male 100 06:44:32.38 60+ Bronze
1953 Mankee Grant Male 100 05:37:53.75 40-49 Gold
1954 Marks Gareth Male 45 03:39:15.83 50-59 Bronze
2421 Marsh Clem Male 100 06:58:31.90 50-59
2468 Mcclelland Nick Male 100 05:48:32.58 18-39 Silver
1955 McIntyre Mark Male 100 07:25:10.47 40-49
1956 Mcmorris Kester Male 100 06:32:13.63 40-49
1958 Measday Austin Male 45 04:47:35.43 <18 #N/A
1957 Measday Paul Male 45 04:47:36.93 40-49
1959 Medland Joan Female 100 DNF 50-59
1960 Mendelsohn Allan Male 100 05:58:39.56 50-59 Gold
2340 Menzies Donald Male 100 06:21:59.84 50-59 Bronze
1961 Merrell Stephen Male 64 04:07:31.93 50-59 Silver
1962 Mexome Andy Male 100 06:54:28.43 50-59
1963 miles matthew Male 100 06:00:05.05 50-59 Gold
1964 Miller Neil Male 45 DNF 50-59
1965 Miller Carol Female 45 DNF 40-49
1966 Milner Paul Male 100 DNF 50-59
1968 Mitchell Sean Male 45 03:53:16.61 50-59
1969 mitchell steve Male 64 05:14:43.73 60+
1967 Mitchell Michael Male 100 DNF 50-59
1970 Moore Rob Male 100 DNF 50-59
1971 moriarty firmin Male 100 06:12:49.32 50-59 Silver
1972 Murphy Stephen Male 100 05:45:29.03 40-49 Gold
1973 Murrell Rachael Female 100 06:24:17.89 40-49 Bronze
1974 Nasmyth-Miller Sarah Female 100 08:51:48.82 50-59
1975 Neal Richard Male 64 04:23:53.65 18-39
1976 Nightingale David Male 100 DNF 50-59
1977 Nudd Josh Male 100 06:45:56.11 18-39
1978 Nunn Crystal Female 45 DNF 18-39
1979 O’Rourke David Male 100 06:47:40.67 18-39
1980 Ord Peter Male 64 04:41:24.68 50-59
1981 Owen Wayne Male 100 06:16:35.38 50-59 Silver
1982 Palmer David Male 64 03:32:24.07 50-59 Gold
1983 parker kai Male 100 06:22:42.86 40-49 Bronze
1984 Parkins Knight Stephen Male 100 05:49:13.04 50-59 Gold
1985 Paternoster joshua Male 100 06:39:29.12 18-39
1986 Paterson Ian Male 64 04:27:24.91 60+ Silver
1987 Payne David Male 100 05:22:22.24 60+ Gold
1988 Peacock Mark Male 100 05:55:37.55 40-49 Silver
1989 Peck Adrian Male 64 04:55:30.23 50-59
1990 Peerman Colin Male 64 05:13:53.74 50-59
1991 Pledger Alan Male 64 03:45:02.59 50-59 Gold
2470 Potgieter Christoff Male 64 03:43:39.77 50-59 Gold
1992 Potten Will Male 64 04:38:52.66 40-49
1993 Race Andrew Male 64 04:07:27.63 50-59 Silver
1994 Race Gavin Male 100 05:11:43.99 18-39 Gold
1995 Ramsden Dave Male 100 DNF 50-59
1996 Rayner David Male 100 07:11:30.45 50-59
1997 Razzell Rob Male 100 DNF 50-59
1998 Reilly Paul Male 100 06:51:38.38 40-49
1999 Reynolds Graham Male 100 DNF 60+
2000 Rice David Male 100 05:45:31.53 40-49 Gold
2001 Rider Steve Male 64 04:12:01.89 50-59 Silver
2002 Rider James Male 64 04:12:02.14 18-39 Bronze
2003 Roberts Richard Male 64 05:00:19.74 60+
2004 Rogers Nigel Male 100 DNF 40-49
2005 Rooke Elizabeth Female 64 04:09:12.84 40-49 Bronze
2006 Rossington Adam Male 100 DNF 18-39
2007 rothmann kurt Male 64 04:13:31.69 50-59 Silver
2008 Rutledge Ben Male 64 05:34:56.77 18-39
2009 Ryan Michael Male 64 04:20:46.65 60+ Silver
2010 Salway Nick Male 100 05:36:43.73 50-59 Gold
2011 Samuel John Male 100 06:10:56.31 60+ Gold
2012 Scofield John Male 64 04:13:31.71 50-59 Silver
2013 Sellors Matt Male 100 07:56:38.73 50-59
2014 Sheppard Will Male 100 05:48:32.04 18-39 Silver
2015 Shinn Matthew Male 100 DNF 40-49
2016 Sims Sam Female 100 08:51:49.57 40-49
2017 Singleton Rory Male 100 DNF 18-39
2018 Skinner Ali Male 100 05:44:21.08 18-39 Silver
2019 Smith Kevin Male 64 03:44:57.58 50-59 Gold
2020 Smith Gary Male 100 06:08:20.31 18-39 Bronze
2432 Smith Nick Male 100 06:58:27.63 50-59
2469 Smith Gerrard Male 100 07:44:05.48 50-59
2440 Solomon Dave Male 100 06:41:56.61 50-59
2021 Souter Gareth Male 64 04:36:09.47 40-49
2022 stafford pau Male 64 03:40:40.08 50-59 Gold
2023 Stanton Jeremy Male 64 DNF 50-59
2024 Staples Anthony Male 64 04:09:52.87 50-59 Silver
2025 Stark Bob Male 100 05:59:07.10 60+ Gold
2026 Stephens Sally Female 100 DNF 18-39
2027 Stevens Lewis Male 64 04:30:56.92 18-39
2028 Studley Nigel Male 100 06:38:10.89 18-39
2029 Swettenham Malcolm Male 64 05:47:58.03 50-59
2030 Tanner Alex Male 100 05:36:53.78 18-39 Gold
2478 Tappin Nigel Male 45 03:59:13.91 40-49
2499 Taylor Julie Male 45 05:11:39.48 50-59
2498 Taylor Graeme Male 45 05:11:48.26 60+
2031 temperley mark Male 100 07:20:17.47 50-59
2032 Theobald Royston Male 45 02:55:46.03 18-39 Bronze
2033 Topham Mark Male 100 05:45:17.34 50-59 Gold
2034 Tripp Chris Male 64 03:43:35.34 50-59 Gold
2035 Turner Anthony Male 64 03:32:03.91 18-39 Gold
2036 Wagenaar Dan Male 100 06:26:13.09 18-39
2037 Wallace Simon Male 100 05:36:48.02 50-59 Gold
2038 Walsh Martin Male 100 05:44:22.30 50-59 Gold
2473 Warner Eddie Male 100 06:26:00.34 50-59 Bronze
2039 Watkins Jenny Female 45 03:53:20.61 40-49
2040 Watkins Colin Male 45 03:53:23.16 50-59
2041 Welfare Bruce Male 100 07:20:16.96 50-59
2042 Westlake Melanie Female 64 04:00:46.64 50-59 Silver
2043 Whitby Chris Male 100 06:24:30.67 18-39
2044 Whiteman Karl Male 45 02:26:50.72 50-59 Gold
2045 Wikeley Stephen Male 100 DNF 18-39
2046 Wilkes Andrew Male 64 03:42:19.34 50-59 Gold
2048 Williams Darren Male 64 04:48:38.70 50-59
2047 Williams Paul Male 100 06:52:28.37 50-59
2049 Williams Geraint Male 100 07:06:21.95 50-59
2050 Wise Andrew Male 100 06:49:38.87 50-59
2051 Yates Dave Male 100 07:13:41.22 50-59