Suffolk 100 2015 Results

Number Last Name First Name Gender Age Category Distance Time Average MPH Award
1 BARKER James M 50-59 100 6:15:29 15.98 Silver
2 BILLINGTON Glenn M 18-39 100 7:05:59 14.09
3 BIRD Paul M 18-39 100 5:13:10 19.16 Gold
4 BOOTHER DAVID M 50-59 100 6:14:41 16.01 Silver
5 BRANNAN Alan M 60+ 100 6:14:48 16.01 Gold
6 BREAM Nick M 60+ 63 4:17:24 14.69 Silver
7 BROWNE Simon M 50-59 100 DNF
8 BURGESS TJ M 40-49 100 DNF
10 CARTER Allison F 40-49 100 6:08:01 16.3 Gold
11 CASSIDY Linda F 50-59 100 6:29:28 15.41 Silver
12 CAVENAGH Nick M 60+ 100 5:53:26 16.98 Gold
13 CAWSTON Derek M 40-49 100 6:15:23 15.98 Bronze
14 CHITU Toma M 18-39 100 5:41:16 17.58 Silver
16 CLARKE Will M 18-39 100 6:36:06 15.15
17 CLARKE Gary M 18-39 100 6:42:49 14.9
18 COOK Ashley M 18-39 100 6:58:23 14.34
19 CRAGGS Glen M 40-49 100 5:45:49 17.35 Gold
20 CULLINGFORD Robbie M 40-49 100 6:53:46 14.5
21 DAMANT Sarah F 40-49 100 6:14:36 16.02 Gold
22 DANN Catherine F 40-49 100 7:31:54 13.28
23 DAVIDMANN Simon M 50-59 100 7:12:30 13.87
24 FIDDY Mark M 18-39 100 5:00:39 19.96 Gold
25 GIRLING Nigel M 50-59 63 4:13:56 14.89 Silver
26 GOLDIE Drew M 50-59 63 3:46:24 16.7 Gold
29 HAMS Mike M 50-59 100 7:18:02 13.7
30 HANSLER Andrew M 40-49 100 7:22:13 13.57
31 HARRIS Paul M 50-59 100 6:29:33 15.4 Bronze
33 HAYES Mike M 18-39 100 7:43:53 12.93
34 HEDGE Simon M 40-49 100 DNF
35 HENDERSON Richard M 40-49 100 7:48:06 12.82
36 HICKS Julian M 50-59 100 6:29:32 15.4 Bronze
37 HOLCOMBE Neil M 50-59 100 6:27:18 15.49 Bronze
38 HOLLAND Lee M 18-39 100 5:03:49 19.75 Gold
39 HOWARD Oliver M 18-39 100 5:03:45 19.75 Gold
40 HOWARD Andrew M 50-59 100 6:23:23 15.65 Bronze
43 KENDALL Nick M 50-59 100 7:16:04 13.76
44 KENDALL Jonathan M 40-49 63 3:35:45 17.52 Gold
45 KILFOYLE Piers M 40-49 100 6:13:21 16.07 Bronze
46 LAMB Steve M 50-59 100 6:35:59 15.15 Bronze
47 LARGE Davina F 18-39 100 7:06:02 14.08
48 LAST Jason M 40-49 100 DNF
49 LAW Nick M 40-49 100 5:56:44 16.82 Silver
50 LAWS Jerry M 40-49 100 5:17:56 18.87 Gold
51 LAYZELL Daniel M 18-39 100 6:42:52 14.89
52 MANN Stuart M 60+ 100 7:31:59 13.27
53 MANNING Andy M 50-59 100 6:05:17 16.43 Silver
55 MZIES Donald M 50-59 100 DNF
56 MILDRED Charles M 50-59 100 6:29:35 15.4 Bronze
57 MORRIS Gillian F 50-59 100 6:53:44 14.5 Bronze
58 MOULTON Lorna F 40-49 100 7:12:36 13.87
59 MUSIALEK Maciek M 18-39 100 7:04:12 14.14
60 O’BRIEN Matt M 18-39 100 5:45:01 17.39 Silver
62 OPP Deidre F 40-49 100 8:36:36 11.61
63 OXLADE Peter M 40-49 100 6:51:08 14.59
64 PARKER Chris M 40-49 100 5:36:49 17.81 Gold
65 PARRISH Troy M 40-49 63 3:51:47 16.31 Silver
67 PENNY Vaughn M 50-59 100 6:42:51 14.89
68 POMROY Jerry M 40-49 100 5:03:47 19.75 Gold
69 PRYKE Kevin M 18-39 100 7:46:26 12.86
70 ROBINSON Michael M 18-39 100 5:56:44 16.82 Silver
71 ROPER Les M 50-59 100 7:46:30 12.86
72 SALMON Mark M 50-59 100 6:23:22 15.65 Bronze
73 SALT Philip M 50-59 100 6:08:37 16.28 Silver
74 SALTER Mark M 50-59 100 6:58:20 14.34
75 SHEMMING Matt M 40-49 100 5:09:21 19.4 Gold
76 SKELTON Geoff M 60+ 100 6:15:31 15.98 Gold
77 SYDOR Piotr M 18-39 100 5:37:31 17.78 Gold
78 TAYLOR Duncan M 40-49 100 8:36:39 11.61
79 TRIBE Nick M 40-49 100 5:53:27 16.98 Gold
80 WILHELM Jorgen M 50-59 63 3:46:23 16.7 Gold
81 WOJCIK Bart M 18-39 100 7:04:16 14.14
82 WRIGHT Ian M 40-49 100 6:53:57 14.49
83 ASTI Tim M 40-49 45 3:20:57 13.44 Bronze
84 BARRATT Dominic M 50-59 45 4:30:47 9.97
85 BIRCH Warren M 40-49 45 3:05:04 14.59 Bronze
88 BUTCHER Daryl M 50-59 45 2:55:12 15.41 Silver
90 CLEMTS Jo F 18-39 45 3:47:26 11.87
91 COE Hannah F 18-39 45 4:30:48 9.97
93 EAVES Matthew M 18-39 45 3:02:21 14.81 Bronze
94 EAVES Jack M 18-39 45 3:32:06 12.73
95 GARRETT Alan M 60+ 45 3:15:40 13.8 Silver
96 GARRETT Lesley F 60+ 45 2:44:50 16.38 Gold
97 GIDDINGS Patrick M 40-49 45 3:34:28 12.59
98 GIDDINGS Emma F 40-49 45 3:34:25 12.59 Bronze
99 GILSON Keven M 50-59 45 3:43:13 12.1 Bronze
100 GILSON Matthew M 18-39 45 DNF #VALUE!
101 GOUDIE Conor M >18 45 3:14:42 13.87 #N/A
102 GOUDIE Colin M 50-59 45 3:14:45 13.86 Silver
103 HAMMOND Susanne F 18-39 45 3:38:38 12.35 Bronze
104 HARPER Jo F 18-39 45 4:52:22 9.23
105 HICKMAN Jodie F 18-39 45 4:46:38 9.42
106 JOHNSTON Lucy F 18-39 45 3:47:25 11.87
107 KENNEDY Julie F 40-49 45 3:43:31 12.08 Bronze
108 KING Vikki F 18-39 45 3:33:54 12.62 Bronze
110 OAKLEY Philip James M 18-39 45 2:48:28 16.03 Silver
111 O’HARE Barry M 40-49 45 3:09:40 14.24 Bronze
113 RUSH Danny M 40-49 45 2:58:05 15.16 Silver
114 SHERWIN Kathryn F 40-49 45 4:16:30 10.53
115 SHERWIN Alice F >18 45 4:20:17 10.37 #N/A
116 SMITH Larissa F 18-39 45 3:47:29 11.87
117 THOMAS Steve M 50-59 45 2:41:11 16.75 Gold
118 TROUNG Michala F 40-49 45 3:38:41 12.35 Bronze
119 TURNER Peter M 60+ 45 4:52:22 9.23
120 TURNER Pat F 60+ 45 4:52:23 9.23
121 WARD Kevin M 40-49 45 3:20:56 13.44 Bronze
122 WEED Robin M 40-49 45 3:51:21 11.67
123 WILLIAMS Arden M 40-49 45 2:52:19 15.67 Silver
124 WILLIAMSON Peter M 50-59 45 2:55:13 15.41 Silver
125 WILSON Lee M 40-49 45 2:41:36 16.71 Gold
130 BALLS GAVIN M 18-39 63 4:20:13 14.53
132 BEARCROFT Andrew M 60+ 63 4:08:51 15.19 Gold
133 BENNETT Ian M 40-49 63 5:01:08 12.55
134 BETTS Anne F 40-49 63 4:50:46 13
135 BROOKMAN Graham M 50-59 63 4:51:13 12.98
136 BROOKMAN Sylvie F 40-49 63 4:51:16 12.98
137 CABRAL Sharon F 40-49 63 5:13:56 12.04
138 CHAMBERS Gary M 60+ 63 6:50:53 9.2
139 CLARKE Geoff M 40-49 63 5:36:59 11.22
140 CLOAKE Sean M 40-49 63 4:29:32 14.02
143 COT Andrew M 18-39 63 3:58:36 15.84 Bronze
144 CULLIMORE Karl M 18-39 63 4:21:57 14.43
145 DAVISON Andrew M 18-39 63 3:52:17 16.27 Silver
146 DIVER Andrew M 40-49 63 5:10:06 12.19
149 GARBETT Nigel M 50-59 63 4:34:24 13.78 Bronze
150 GARBETT Sue F 50-59 63 4:34:26 13.77 Silver
151 GOUGH Robert M 40-49 63 4:08:18 15.22 Bronze
152 GROOM Rick M 18-39 63 4:24:34 14.29
153 HAY Fiona F 50-59 63 4:45:49 13.23 Bronze
154 HOWARD Kevin M 50-59 63 4:34:26 13.77 Bronze
155 ISHERWOOD Marc M 40-49 63 4:29:25 14.03
156 JAYE John M 50-59 63 7:07:46 8.84
157 JONES Dominic M 50-59 63 3:50:04 16.43 Gold
158 KEOGH Michael M 18-39 63 4:49:59 13.04
159 KITTRIDGE Steve M 50-59 63 4:55:02 12.81
160 LINNEY Mark M 40-49 63 4:46:38 13.19
162 LOUZKOVA Michaela F 18-39 63 5:01:09 12.55
165 MORAN Tony M 60+ 63 3:58:38 15.84 Gold
166 NEVILL Mark M 40-49 63 4:13:15 14.93 Bronze
167 NEWMAN Piers M 40-49 45 3:00:56 14.92 Silver
168 OSBORNE WAYNE M 40-49 63 3:13:17 19.56 Gold
169 PATYKOWSKI Szymon M 18-39 63 3:54:43 16.1 Silver
170 PENNOCK Clive M 40-49 63 3:43:56 16.88 Gold
171 PEPPERELL Martin M 18-39 63 4:46:15 13.21
172 PLEDGER Alan M 40-49 63 3:53:12 16.21 Silver
173 PLUMB CRAIG M 18-39 63 4:21:04 14.48
175 RACE Andrew M 50-59 63 4:56:46 12.74
176 RICHARDSON Ian M 50-59 63 4:56:46 12.74
177 RIGG David M 50-59 63 4:20:49 14.49 Bronze
178 SAUNDERS Stephen M 40-49 63 4:46:58 13.17
179 SELMES Roger M 60+ 63 4:16:10 14.76 Silver
180 SHUTTLEWOOD Clare F 40-49 63 DNF
181 SHUTTLEWOOD Ben M >18 63 5:05:00 12.39 #N/A
182 SHUTTLEWOOD Aran M >18 63 DNF
183 SHUTTLEWOOD David M 50-59 63 5:04:59 12.39
184 SMITH Alan M 60+ 63 4:59:54 12.6
185 SNELLIN Graham M 50-59 63 3:31:43 17.85 Gold
187 STOW Jim M 60+ 63 4:16:17 14.75 Silver
188 SWIFT Mark M 40-49 63 5:05:01 12.39
189 TAPPENDEN Keven M 50-59 63 4:24:48 14.27 Bronze
190 TRICKER Clive M 60+ 63 3:58:35 15.84 Gold
191 TROTT Simon M 40-49 63 4:22:55 14.38 Bronze
192 TROUNG Phuc M 40-49 63 3:43:59 16.88 Gold
193 TULLY John M 50-59 63 3:41:40 17.05 Gold
194 WALKER Marion F 60+ 63 4:27:19 14.14 Gold
195 WARDLEY DAVID M 18-39 63 4:20:09 14.53
196 WARNER Eddie M 50-59 63 4:06:52 15.31 Silver
197 WRIGHT Fiona F 40-49 63 4:51:11 12.98
198 SWAIN Hayley F 0 100 7:46:27 12.86 #N/A
199 THOMAS Jack M 18-39 45 3:03:06 14.75 Bronze
200 MARTIN Lucy F 18-39 63 7:46:30 8.1
202 CLARKE Andrew M 40-49 63 4:50:09 13.03
203 RINGROSE Joanna M 40-49 100 5:05:45 19.62 Gold
204 SPRINGLE Ben M 40-49 45 3:15:16 13.83 Bronze
205 ANDREWS James M 18-39 45 3:35:23 12.54
206 SHARP Marrus M 18-39 100 7:46:26 12.86
207 WARD Daniel M 18-39 100 5:45:01 17.39 Silver
208 MCCRORY Peter M 40-49 100 5:36:47 17.82 Gold
209 VAN HELVERT Francistcas M >18 63 DNF
210 ALIZADEH Aziz M 18-39 45 3:00:13 14.98 Bronze
211 SIMPKIN Marcus M 18-39 100 7:14:23 13.81
212 CORNER Jason M 18-39 63 3:36:54 17.43 Silver
213 LEWIS Simon M 18-39 100 6:15:23 15.98 Bronze
214 MURRELL Nick M 40-49 100 4:46:39 20.93 Gold
215 DAY Kevin M 40-49 100 5:45:03 17.39 Gold
216 PENDLE Ben M 18-39 100 6:26:52 15.51
217 WHITTINGSTALL Darryl M 40-49 100 6:26:42 15.52 Bronze
218 MOORE Lee M 40-49 100 5:45:15 17.38 Gold
219 RANDOLPH Chris M 40-49 63 4:00:41 15.71 Silver
220 ANDERSON Kevin M 50-59 100 5:42:20 17.53 Gold
221 HARPIR Robin M 18-39 100 6:56:57 14.39
222 BOOTH Larry M 40-49 45 3:04:21 14.65 Silver
223 CATTON Steven M 18-39 100 5:44:56 17.39 Silver
224 MARTIN SMITH Trevor M 50-59 63 3:14:03 19.48 Gold
225 BOYLE Jerry M 50-59 100 5:40:14 17.63 Gold
226 UPSON-SMITH Stephen M 40-49 100 7:14:26 13.81
227 KERR Matt M 40-49 100 5:03:50 19.75 Gold
228 COLES John M 60+ 63 4:16:25 14.74 Silver
229 MCELHINNEY Mathew M 18-39 63 4:33:33 13.82
230 FINCH Roy M 40-49 100 5:00:35 19.96 Gold
231 TAYLOR Adrian M 40-49 63 4:13:37 14.9 Bronze
232 ANDREW ROWE Peter M 50-59 63 4:23:27 14.35 Bronze
233 ANDREWS Shaun M 40-49 63 3:37:39 17.37 Gold
234 DODDS David M 50-59 63 DNF
235 PAYNE David M 50-59 100 5:17:11 18.92 Gold
236 O’REILLY Drostan M 50-59 63 3:32:14 17.81 Gold
237 Open 0 3:15:19 0 #N/A
238 BRYANT Eddie M 50-59 63 3:32:26 17.79 Gold
239 BRYANT Richard M 50-59 63 3:12:04 19.68 Gold
240 MAYHEW Mark M 40-49 63 4:47:58 13.13
241 MAYHEW Claire F 40-49 63 4:48:16 13.11
242 NICHOLLS Arthur M 18-39 45 3:12:11 14.05 Bronze
243 WRIGHT Heidi F 18-39 45 3:12:13 14.05 Silver
244 BOSTOCK George M 18-39 63 4:14:25 14.86 Bronze
245 WALTER NEWSON David M 60+ 45 4:02:40 11.13 Bronze
246 BIANNELL Raymond M 40-49 63 DNF
247 STAFFORD Sarah F 18-39 45 2.58.45 15.1 Silver
248 GIFFORD Ben M 18-39 45 3:14:22 13.89 Bronze